طلوع سرخ

خون سرخ ما فلقی است که پیش از طلوع خورشید عدالت بر آسمان تقدیر نشسته است . شهید آوینی
کتابخانه

پانزده دقیقه کمتر

پانزده دقیقه کمتر

شاید هم پانزده دقیقه بیشتر

با کتاب ...

خون سرخ ما فلقی است که پیش از طلوع خورشید عدالت بر آسمان تقدیر نشسته است . شهید آوینی
آخرین نظرات

وَالْعَصْرِ انَّ الْانْسانَ لَفى خُسْرٍ، الَّاالَّذینَ آمَنُوا، در تمامى دوره‏ها انسان در خسارت است مگر آنهایى که به هدفى و به عشقى رسیده‏اند و به آن سو گرویده‏اند. انسان مادامى که هدفى ندارد آهسته آهسته راه مى‏رود و مى‏ لنگد و حتى مى ‏نشیند و مى‏ پوسد، اما هنگامى که کارى پیدا کرد حتى تا حد توالت رفتن و به مستراح رسیدن، آن وقت سرعت مى‏گیرد و مى‏شتابد و از تمام امکاناتش بهره مى‏گیرد.
هدف‏ها و گرایش‏ها، ما را از رکود و احتکار نجات مى‏دهند، اما این کافى نیست، چون پس از احتکار، جهنم اسراف در سر راه است.
هر هدفى تا اندازه‏اى استعداد ما را به کار مى‏کشد و سرمایه‏هاى ما را بارور مى‏کند، باید در انتخاب هدف سنجید و اندیشید تا هدفى بیابیم که تمام استعدادهاى ما را بارور کند و تمام نیروهاى نهفته و پاهاى پنهان ما را بیرون بکشد.
انسان به خاطر معشوق مى‏دود، هر چقدر معشوق عظیم‏تر و ارزنده‏تر باشد ناچار حرکت و کوشش‏اش و در نتیجه سود او زیادتر خواهد شد.
باید در انتخاب هدف سنجید که به سوى چه کسى رو بیاوریم، به سمت چه هدفى بگرویم و به چه مقصدى مؤمن شویم. ایمان یعنى گرایش، گرایش به سوى چى؟ آیا به سوى کسى و چیزى که کمتر از ماست یا عالى‏تر از ماست؟
گرایش به سوى پست‏تر و یا برابر، یا اسراف است و یا رکود، یا انحطاط است و یا احتکار.
پول، قدرت، شهرت، ریاست و خلاصه دل و خلق و دنیا و شیطان اینها مى‏توانند هدف ما باشند، اما این هدف‏ها چیزى ندارند و استعدادهاى شکفته شده‏ى ما را به بن‏بست مى‏رسانند و در لجن مى‏کشند.

کتاب رشد / استاد علی صفایی حائری صفحات 45 و 46

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی